Constelație Muzicală

Pe 27 și 28 iunie, Glodeniul a fost gazda celei de-a VII-a ediție a Festivalului – Concurs regional de interpretare vocală ”Constelație muzicală”. Festivalul este organizat cu mult suflet de către Serviciul Cultură al Consiliului raional Glodeni și Casa raională Cultură Glodeni în colaborare cu Centrul Național de Conservare și Promovare a Patrimoniului Cultural Imaterial. Concursul are două secțiuni diferite: muzică populară și muzică ușoară, iar soliștii vocali participanți sunt împărțiți pe două categorii de vârstă la cele două secțiuni muzicale.

Astfel, pe 27 iunie s-a desfășurat concursul propriu-zis, iar pe 28 iunie a avut loc Concertul de Gală cu decernarea premiilor și diplomelor de participare laureaților Festivalului – Concurs. Toți concurenții au dat dovată de talent, frumusețe, originalitate și suflet în ceea ce au prezentat pe scenă, dar, așa cum un concurs are regulament și criterii de apreciere a prestației scenice, membrii juriului format din specialiști și personalități marcante, au premiat pe cei mai buni dintre cei buni.

Laureați ai Festivalului – Concurs regional de interpretare vocală ”Constelație Muzicală” ediția a VII-a au devenit:

La secția Muzică Populară:

Categoria 8-15 ani: Premiul III – Șarpe Amalia din s. Tudora, Botoșani, România;

                            Premiul II – Ciubotaru Maria din s. Viișoara, Glodeni;

                             Premiul I – Serafimciuc Irina din or.  Glodeni și Mariela Sainciuc  din s. Cosăuți, Soroca.  

Categoria 16-30 ani: Premiul III – Tudor Bilețchi din or. Cornești, Ungheni;

                             Premiul II – Marcela Vuicu din s. Bulboci, Soroca;

                             Premiul I – Adrian Roșca din s. Tănătari, Căușeni;

                             Premiul Mare – Cazacu Elena din s. Sîrbi, Botoșani, România.

La secția Muzică Ușoară:

Categoria 8-15 ani: Premiul III – Sandu Nancy din s. Petrunea, Glodeni;

                             Premiul II – Leașoc Olivia din s. Gordinești, Edineț;

                             Premiul I – Rodnițchi Felicia din s. Cuhnești, Glodeni.

Categoria 16-30 ani: Premiul III – Vataman Viorel din s. Romanești, Strășeni;

                              Premiul II – Dumitraș Iulian din s. Sireț, Strășeni;

                              Premiul I – Anghel Nadejda din s. Sireț, Strășeni;

                              Premiul Mare – Codreanu Otilia din s.Pănășești, Strășeni.