Concursul național de folclor literar „Povestitorii satului”, ediția I-a, 2020

     Concursul  național de folclor literar „Povestitorii satului” (varianta on-line), organizat de Centrul Naţional de Conservare şi Promovare a Patrimoniului Cultural Imaterial și-a desemnat câstigătorii, dintre cei 122 de participanți .

     Evenimentul a avut drept scop descoperirea, cercetarea, conservarea și valorificarea folclorului literar; scoaterea din anonimat a povestitorilor neaoși și a elementelor specifice vetrei etnofolclorice (dialecte, regionalisme); încadrarea tinerei generații în procesul de înțelegere, studiere și valorificare a folclorului literar; stimularea creativității copiilor în prezentarea orală a folclorului literar autentic; promovarea portului popular caracteristic vetrei etnofolclorice.

      Juriul alcătuit din: Tudor Colac (președinte), doctor în etnologie, Institutul de Filologie Română „B.P. Hașdeu” al MECC din Moldova; Diana Dicusari, director general CNCPPCI, Maestru în Artă; Oleg Volontir, director artistic CNCPPCI, Maestru în Artă; Viorica Dobzeu, specialist principal folclor literar CNCPPCI,  Maestru în Artă și Valentina Minciună, specialist principal formații folclorice CNCPPCI, au apreciat măiestria narativă (armonizarea prezentării cu mimica feței, fără gesturi exagerate, respectarea pauzelor logice în vorbire, exprimare și articulație corectă, păstrând graiul de la vatră ); autenticitatea repertoriului și ținuta vestimentară a concurenților.

     După dezbateri, comisia de jurizare a decis acordarea următoarelor premii pentru prestație:

Categoria maturi

Premiul Mare – Plop Lucheria și Bădică Eufrosinia (Basarabeasca)

Premiul I – Tofan Iulia (Nisporeni)

Premiul II – Căldari Valeriu (Soroca)

Premiul II – Babin Tatiana (Ungheni)

Premiul III – Drăguță Zaharia (Telenești)

Premiul III –Taban Margareta (Rezina)

Premiul special – Crintea Maria (Cahul)

Premiul special – Chilaru Maria (Fălești)

Mențiune – Adam Grigore (Nisporeni)

Mențiune – Muntean Alexandru (Căușeni)

Categoria copii

Premiul I – Lupu Nicolina-Maria (Chișinău)

Premiul II – Ceban Mihaela (Fălești)

Premiul II – Roșca Chiril (Rezina)

Premiul III – Lozovanu Evelina (Chișinău)

Premiul III – Grecu Elena și Grecu Tatiana (Criuleni)

Premiul special – Grincu Daria (Fălești)

Premiul special – Bostănica Diana (Strășeni)

Mențiune – Guitu Ana-Luiza și Guitu Gabriela-Ilinca (Nisporeni)

Mențiune – Jeca Gabriela (s.Limanscoe (Frecăței), r.Reni, Ucraina).

Felicitări tuturor laureaților și succese în continuare!

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *